Americana Two-Door Nightstand
Reimagining an historical piece with a fresh take on finish, function, hardware and form, the Americana Two-Door Nightstand has shaped carved door fronts with an architectural arched design and scroll accents on the base. The two-tone finish pairs the deep, dark Molasses on the case with the warm Honey on the top and drawer interiors. The two doors have magnetic catches and one adjustable wood shelf behind the doors. Crafted of Oak Veneers, the nightstand has a solid-wood edge top.
Product Details
| Two doors with magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind doorsInterior finish is in HoneyVentilated back panel with wire management holesScroll accents on baseShaped carved door frontsTwo-tone finishFinish: Molasses finish on base and Honey finish | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Alternate Finish Items | 7050-90017-02 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 33.5W x 15.25D x 10.125H |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 146.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Clearance | 2 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 10.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.375 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 33.5W x 14.5D x 10.75H |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 33.5W x 14.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“7050_90017_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90017_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90017_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7050_90017_89_top”:[“Top |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana King Upholstered Poster Bed
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Americana Two-Drawer Bombay Accent Chest
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Upholstered Seat Arm Chair
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Upholstered Seat Arm Chair
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Six-Drawer Chest
Americana Floor Mirror
Americana Oval Mirror
Americana King Panel Bed
Modern Wilshire Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Foundations Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.