Americana Six-Drawer Chest
In a two-tone finish with the deep, dark Molasses on the case and the warm Honey on the top and on the drawer interiors, the Americana Dresser is a classic, charming design with a nostalgic flair. The six self-closing drawers have top drawers with black removable felt liner and a bottom drawer that is cedar-lined. Metal alloy pulls in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawersTop drawers with black removable felt linerBottom drawer is cedar linedDrawer interior is in Honey finishTwo-tone finishFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through genera | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 17W x 13.5D x 5.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd-5th Row Drawer Dimensions | 36.625W x 13.5D x 6.5H |
| 2nd-5th Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90010-02 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 62.00 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 340.00 |
| Carton Width | 50.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 3.75 |
| Depth | 21.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 5.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 29.625 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 56.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 287 |
| Image Role Data | {“7050_90010_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90010_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90010_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_90010_89_top”:[“Top Sil |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 46 × 56.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Dining Bench
Americana Pie Chest
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Casual Dining Americana Round Pedestal Table Top w/1-22in leaf
Americana Dresser
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Trestle End Table
Americana Six-Drawer Chest
Living Room Americana Trestle Rectangle Cocktail Table
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Casa Paros Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Tribeca Door Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Foundations Tall Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Stratum Door Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.