Americana Dresser
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the American Dresser is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the deep, dark Molasses finish. There are 7 self-closing drawers, with the top left and right drawers with black removable felt liners. The center drawer has a black liner and black removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar-lined. Metal alloy pulls are in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven self-closing drawersTop left and right drawers have black removable felt linersCenter drawer has a black liner and black removable felt jewelry trayBottom two drawers are cedar linedAll drawers have the Honey finish insideScalloped shape baseFinish: | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Primary Materials | Oak Veneers and Cedar Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 7 |
| Assembly Required | No |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Bachelor Chest
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Dresser
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana Queen Panel Bed
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana Server
Americana California King Panel Bed
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Bed Bench
Americana Two-Door Nightstand
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Lowe Dresser
Foundations Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Marshall Six Drawer Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Linea Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.