Americana Dresser
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the American Dresser is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the time-worn white Daisy. There are 7 self-closing drawers, with the top left and right drawers with black removable felt liners. The center drawer has a black liner and black removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar-lined. Metal alloy pulls are in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven self-closing drawersTop left and right drawers have black removable felt linersCenter drawer has a black liner and black removable felt jewelry trayBottom two drawers are cedar linedAll drawers have the Honey finish insideScalloped shape baseFinish: | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| 1st Row Drawer Dimensions | 17.875W x 13.5D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 29.25W x 13.5D x 5.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90002-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | Plywood |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 333.00 |
| Carton Width | 72.25 |
| Clearance | 6 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 65.125 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Hardware Material | Antimony |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Cedar Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, scraping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 287 |
| Image Role Data | {“7050_90002_02_90007_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90002_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90002_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_90002_02_top”: |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Bachelor Chest
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Americana Display Cabinet
Americana Six-Drawer Chest
Americana Oval Mirror
Americana Six-Drawer Chest
Americana Three-Drawer Nightstand
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Americana End Table
Bedroom Americana 6/0 Rails
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Linea Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Caleb Six Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Holden Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Lowe Dresser
Foundations Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.