Americana Six-Drawer Chest
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana Six-Drawer Chest is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the time-worn white Daisy. The drawers are self-closing and finished on the interior in the warm Honey color. The top drawers have a black removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined. Metal alloy knob pulls have an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawersTop drawers with black removable felt linerBottom drawer is cedar linedDrawer interior is in Honey finishScalloped shaped baseFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| 1st and 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.125W x 13.5D x 5.5H |
| 1st and 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd and 4th Row Drawer Dimensions | 35W x 13.5D x 7.5H |
| 3rd and 4th Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90110-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 51.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 260.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 5.875 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 36 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 46.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Cedar Veneers |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 216 |
| Image Role Data | {“7050_90266_02_85006_893_50002_89_90110_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90110_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90110_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],” |
| Weight | 216 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 46 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Three-Drawer Nightstand
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Americana California King Panel Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Americana Two-Door Nightstand
Americana Rocking Chair
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Trestle End Table
Americana Six-Drawer Chest
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Serenity Five Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Cornelia Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
5 Drawer Chest 6441CHT
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.