Americana Two-Drawer Bombay Accent Chest
Reimagining an historical design, the Americana Bombay Chest contrasts the deep, dark Molasses finish with a white fleur-de-lis pattern over the exterior. The two self-closing drawers have a Honey-finished interior. Crafted of Oak Veneers with metal allow tear-drop pulls in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawersDrawer interior has Honey finishBombe shape featuring a distinctive curved shapeFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedra | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Primary Materials | Oak Veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Assembly Required | No |
| Weight | 137.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 42 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Americana Rocking Chair
Americana Bachelor Chest
Americana California King Panel Bed
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Oxford Two Door Cabinet
Jackson Pedestals
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Lanita Accent Table
Nidra Accent Table
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.