Arcadia Dining Table
A play on shapes and textures crafts an unpretentious, chic style for the Arcadia dining table in Clay finish. Rounded angles define intersecting planes for the base, which is cast in resin with a woodgrain pattern. Wire-brushed oak creates the circular top that can be expanded to an oval with the addition of one leaf.
Product Details
| Cubes | 54.14 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | RSF – 334 Clay and WDF – 334 Clay |
| Instock | Yes |
| Kitted Skus | 334274, 334275 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 334274 Dining Table Top and 334275 Dining Table Base |
| Product Name Search | Arcadia Dining Table |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Arcadia |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 490.7 |
| Total Shipping Weight | 490.7 |
| Website Material | Resin and Wood |
| One 18″ leaf converts round top to oval | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Table top of oak solids and veneers in Clay finish, supported by cast resin base with woodgrain texture in Clay finish | Yes |
| Qty On Hand | 15 |
| Shape | Oval and Round |
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Clay |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Arcadia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arcadia Side Table
Arcadia Panel Bed King
| Dimensions | 93 × 86.38 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Arcadia |
| Features | Fabric |
Arcadia Panel Bed California King
| Dimensions | 97 × 82.38 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Arcadia |
| Features | Fabric |
Arcadia Nightstand
Arcadia Desk
Arcadia Dining Table
Arcadia Nightstand
Arcadia Arm Chair
| Dimensions | 26.69 × 24.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Clay |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Arcadia |
| Features | Fabric |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Rhett 96″ Dining Table
Draper Dining Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Natural Parota Round Table top
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Natural Parota Round Table base
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.