Aventura Dining Table
The Aventura dining table shows its midcentury architectural inspiration in a textured cast aluminum base with cutouts that resemble Palm Springs breeze blocks. The Frosted Nickel finish on the base perfectly complements the wood Marcona-finished top, which expands to an oval shape with a 20-inch leaf.
Product Details
| Cubes | 37.32 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 318 Frosted Nickel and WDF – 318 Marcona |
| Kitted Skus | 318272, 318273 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 318272 Dining Table Top and 318273 Dining Table Base |
| Product Name Search | Aventura Dining Table |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round|Oval |
| Shipping Weight | 279.8 |
| Total Shipping Weight | 279.8 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Frosted Nickel finish | Yes |
| Top: Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| 1 20″ leaf | Yes |
| Addition of leaf converts table from round to oval | Yes |
| Base: Textured cast aluminum with cutouts | Yes |
| Qty On Hand |
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona and Frosted Nickel |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Aventura |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aventura Nightstand
Aventura Side Table
Aventura Panel Bed King
Aventura Side Chair
| Dimensions | 29.38 × 21.5 × 41.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Arm Chair
| Dimensions | 25.25 × 26.38 × 37.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Mirror
Aventura Accent Table
Aventura Dresser
Aventura Nightstand
Sunset D5783-42 Counter Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Natural Parota Round Table base
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Taos Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Rhett 96″ Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.