Bayside Drop Leaf Table | Black
The Bayside Dining Collection offers simple lines, timeless modern style, designed to fit today’s contemporary homes. Constructed of Solid Ash and Ash Veneer. Available in two classic finishes – Black or White. The unique bar pull hardware has a light, distressed bronze finish.
Product Details
| Offered in Black and White Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Ash and Select Hardwoods | Yes |
| Timeless Modern Style | Yes |
| Bar pull hardware w/light bronze finish | Yes |
| Two 11″ Drop Leaves | Yes |
| Construction | Solid Ash and Ash Veneer |
| Product Dimensions | 36×28-50×30 |
| Weight | 65 Lbs. |
| Cube | 6.50 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Black |
| Collection | Bayside |
| Product Cube | 8.23 |
| Carton Weight | 77 |
| Product Weight | 65 |
| Color Code | BLK |
| Color Name | Black |
| Carton Dimensions | 53.54×39.56×5.31 |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 36 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Bayside_drop_leaf_table_by Ta 3650d Black C |
| Style | Modern |
| Collection | Bayside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bayside Chest | White
Bayside Queen Bed | Black
Bayside Windsor Chair | Black
Bayside Windsor Chair | White
Bayside Dresser | White
Bayside Round Table | Black
Bayside Mirror | White
Bayside Nightstand | White
Bayside Queen Bed | White
Bayside Mirror | Black
Draper Dining Table
Natural Parota Round Table base
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Symmetry Dining Table
Natural Parota Round Table top
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Sunset D5783-42 Counter Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.