Bayside Trestle Table | Black
The Bayside Dining Collection offers simple lines, timeless modern style, designed to fit today’s contemporary homes. Constructed of Solid Ash and Ash Veneer. Available in two classic finishes – Black or White. The unique bar pull hardware has a light, distressed bronze finish.
Product Details
| Offered in Black and White Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Ash and Select Hardwoods | Yes |
| Timeless Modern Style | Yes |
| Bar pull hardware w/light bronze finish | Yes |
| One 18″ Self Storing Leaf | Yes |
| Construction | Solid Ash and Ash Veneer |
| Product Dimensions | 40×66-84×30 |
| Weight | 135 Lbs. |
| Cube | 20.60 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Black |
| Collection | Bayside |
| Product Cube | 20.6 |
| Carton Weight | 157.3 |
| Product Weight | 135.3 |
| Color Code | BLK |
| Color Name | Black |
| Carton Dimensions | 69.68×43.7×9.84 |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66 × 40 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Bayside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bayside Nightstand | Black
Bayside Drop Leaf Table | White
Bayside Round Table | Black
Bayside Dresser | Black
Bayside Gentleman’s Chest | White
Bayside Gentleman’s Chest | Black
Bayside Drop Leaf Table | Black
Bayside Ladder Chair | Black
Bayside King Bed | Black
Bayside Chest | Black
Bayside Nightstand | White
Bayside Windsor Chair | White
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Symmetry Dining Table
Gavin Dining Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Natural Parota Round Table base
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.