Bayside Gentleman’s Chest | Black
The Bayside Bedroom Collections is constructed of Solid Ash and Ash Veneer. Available in two classic finishes – Black or White, for a simple timeless style. The unique bar pull hardware has a light, distressed bronze finish, and all drawer boxes are constructed of solid spruce with English dovetail joinery.
Product Details
| Offered in Black and White Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Ash, Ash Veneer Plywood and Select Hardwoods | Yes |
| Timeless Modern Style | Yes |
| Bar pull hardware w/light bronze finish | Yes |
| English Dovetail Joinery | Yes |
| Construction | Solid Ash and Ash Veneer |
| Product Dimensions | 66″W x 19″D x 47.75″H |
| Weight | 264 Lbs. |
| Cube | 40.71 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Black |
| Collection | Bayside |
| Product Cube | 40.71 |
| Carton Weight | 264 |
| Product Weight | 228.8 |
| Color Code | BLK |
| Color Name | Black |
| Carton Dimensions | 69.875″W x 22.25″D x 45.25″H |
| Weight | 264 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 47.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Bayside_gentlemans_chest_blk_by Br 9804gc Black C |
| Style | Modern |
| Collection | Bayside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bayside Dresser | Black
Bayside Dresser | White
Bayside Mirror | White
Bayside Chest | Black
Bayside Queen Bed | Black
Bayside Gentleman’s Chest | White
Bayside Chest | White
Bayside Ladder Chair | White
Bayside Drop Leaf Table | Black
Foundations Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Solaria Tall Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Parota Nova 4 Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
5 Drawer Chest 6441CHT
Casa Paros Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.