Bayside Ladder Chair | White
The Bayside Dining Collection offers simple lines, timeless modern style, designed to fit today’s contemporary homes. Constructed of Solid Ash and Ash Veneer. Available in two classic finishes – Black or White. The unique bar pull hardware has a light, distressed bronze finish.
Product Details
| Offered in Black and White Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Ash and Select Hardwoods | Yes |
| Timeless Modern Style | Yes |
| Bar pull hardware w/light bronze finish | Yes |
| Solid Wood Seat | Yes |
| Construction | Solid Ash and Ash Veneer |
| Product Dimensions | 19.5×22.5×39 |
| Weight | 19 Lbs. |
| Cube | 3.20 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | WHITE |
| Collection | Bayside |
| Product Cube | 3.2 |
| Carton Weight | 24.2 |
| Product Weight | 18.7 |
| Color Code | WHT |
| Color Name | White |
| Carton Dimensions | 43.89×21.65×12.99 |
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 19.5 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Bayside_ladder_chair_wht_by Ch 1189w White Rta |
| Style | Modern |
| Collection | Bayside |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bayside Mirror | Black
Bayside Windsor Chair | Black
Bayside Chest | White
Bayside Drop Leaf Table | Black
Bayside Gentleman’s Chest | White
Bayside Nightstand | Black
Bayside Gentleman’s Chest | Black
Bayside Sideboard | White
Bayside Round Table | Black
Bayside Chest | Black
Bayside King Bed | White
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.