Dunnigan Dining Table
The Dunnigan Black Round Dining Table is a modern marvel blending style and functionality effortlessly. Its open X-shaped base design adds contemporary flair. Crafted from solid wood and flat cut oak veneers in a matte black finish, this table embodies enduring craftsmanship.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Matte Black |
| Material | Wood |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | Seats 4. |
| Shipping Weight | 79.20 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a matte black finish | Yes |
| Open X-shaped base design for contemporary flair | Yes |
| Accommodating design comfortably seats four | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Dunnigan collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dunnigan Black Server
Dunnigan Round End Table
Dunnigan Dining Table
Dunnigan Round Coffee
Dunnigan Black Console
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Taos Dining Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Gavin Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Draper Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Natural Parota Round Table top
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.