Dunnigan Round Coffee
The Dunnigan Cocktail Table features modern styling with an organic architectural inspired design. The flat-cut oak wood is finished in a black matte stain. The base design features curving on the inside and straight on the outside for a unique look. Also included are adjustable floor levelers for an even balance.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Black |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Contemporary |
| Collection | Dunnigan |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 48.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Cocktail table features modern styling with an organic architectural inspired design | Yes |
| Flat-cut oak wood finished in a black matte stain | Yes |
| Curves and lines combined for a unique style | Yes |
| Includes adjustable floor levelers to easily balance on any floor | Yes |
| Easy assembly- just attach legs | Yes |
| Look for the rest of the Dunnigan collection to complete the set! | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Dunnigan |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dunnigan Round End Table
Dunnigan Black Server
Dunnigan Dining Table
Dunnigan Black Console
Dunnigan Dining Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Carson Coffee Table
Stowe Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Atlas Coffee Table
Darlington Cocktail Table
Zurich Coffee Table
Amner Coffee Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Chicago Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.