Hartford 72-inch Round Dining Table
People love round dining tables and Hartford presents a wide range of choices for this shape table. The conversation will just seem to flow around the table with this and 52-inch table. The deep espresso finish and brown or red polyurethane chairs offer a great choice for any transitional dining area and the lazy susan makes serving a breeze.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| 72” round leg table with constructed of hardwood solids and oak veneers in an espresso finish with burnishing | Yes |
|---|---|
| Styling details include “x” shaped stretchers, unique double top design with fancy face oak veneer layup on the tabletop | Yes |
| Bonded leather parsons chair in choice of red or brown has solid wood legs and stretchers | Yes |
| Optional 22” round, 12mm clear tempered glass lazy susan | Yes |
| Product Size | 72 x 72 x 30 in |
| Dimensions | 72 × 72 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Hartford |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hartford 72 Inch Table 7 Piece Set, Brown Chairs
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Hartford |
| Features | Leather |
Hartford Vegan Leather Side Chair, Brown
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 20 × 41 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Hartford |
| Features | Leather |
Horizons Dining Table
Draper Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Taos Dining Table
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Sunset D5783-42 Counter Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Natural Parota Round Table top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.