Highland Multi Use Table
The Highland Dining Collection has a lovely rustic farmhouse aesthetic. Offered in dining or counter height table variations, with complimenting chairs and stools. The sideboard features beautiful metal gliding barn doors concealing ample storage space, along with three large pull out drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rustic Sandwash Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Pine and Pine Veneer | Yes |
| Rough sawn top on all tables | Yes |
| Offers 3 open shelves for display | Yes |
| Construction | Solid Pine and Pine Veneer |
| Material | Solid Pine and Pine Veneer |
| Product Dimensions | 30″W x 40″D x 36.25″H |
| Weight | 95 Lbs. |
| Cube | 8.9 |
| Style | Farmhouse |
| Finish | Sandwash |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Collection | Highland |
| Product Cube | 8.87 |
| Carton Weight | 94.6 |
| Product Weight | 85.8 |
| Color Code | SWH |
| Color Name | Sandwash |
| Carton Dimensions | 44.5″W x 33.65″D x 10.24″H |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 30 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Highland Chairside Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland Dining Table
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland Coffee Table w/Turned Legs
Highland Counter Table
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandstone White |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland Ladder Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 20.125 × 43.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland Sideboard
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland End Table w/Drawers
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandstone White |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland Sofa Bar Table
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 60 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland Ladder Chair
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20.125 × 40.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Highland End Table w/Turned Legs
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Symmetry Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Gavin Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Natural Parota Round Table top
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Draper Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.