Joanna 59.5″ 4-drawer Dining Table, Brown
The Joanna Farmhouse Dining Table, measuring 60 inches, comfortably seats six, perfect for medium-sized dining rooms. This table, crafted with high-quality materials, showcases a rustic charm with its lustrous caramel finish. Elegant turned legs and four working felt-lined drawers for dining essentials add to its functionality and style. Its unique texture makes it a standout piece, blending style and functionality. Experience elegance and durability with the Joanna Table, a sophisticated choice for any home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Expertly crafted of Asian, Acacia and Mango hardwood solids, Acacia veneers and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| The wire-brushed finish adds depth and character to the chair, making it a truly unique and stylish addition to any space. | Yes |
| Four working felt-lined drawers feature metal side glides and soft close for storage of dining essentials | Yes |
| Plastic glides help protect floors from mars or scratches | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step caramel finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Table seats six comfortably | Yes |
| Product Size | 60 x 36 x 30 in |
| Dimensions | 36 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Joanna 59-inch Round Counter Table
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Joanna Side Chair, Brown
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 20 × 40 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Fabric |
Joanna 6 Piece Dining(table, Bench & 4 Side Chairs)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | White |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Joanna Bench With Back
| Dimensions | 23 × 67.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Joanna 7 Piece Counter Set(counter Table & 6 Counter Chairs)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | White |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Joanna Two Tone Storage Bench
| Dimensions | 15 × 50 × 18.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Transitional Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Joanna 6-piece Dining Set, Brown
Joanna 5 Piece Drop-leaf Counter Set(counter Table & 4 Counter Chairs)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | White |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Joanna 6 Piece Bench Dining Set(table, Bench With Back & 4 Side Chairs)
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | White |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Joanna |
| Features | Storage |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.