Marisol D5132-21 Dining Table
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | table can be extended to 113″x41″x30.5″ with two butterfly leaves (16″/pc). |
|---|---|
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides. |
| Construction & Features | 1 bottom metal stretcher w/metal finished rosette decoration. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 81 × 30.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass/Mirror, Fawn, Graphite Metal, Oat Fabric, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol D5132 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5132-21
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Fawn, Graphite Metal, Clear Glass/Mirror, Snow Fox PU, Oat Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marisol D5132-76 Host Arm Chair (2/ctn)
Marisol Wood Trestle Dining Table Top SU
Marisol D5132-14H Buffet with Hutch
Marisol D5132-63 Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Marisol Wood Trestle Dining Table Base KD
Marisol D5132-14 Buffet
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Marquez Dining Table
Symmetry Dining Table
Taos Dining Table
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Horizons Dining Table
Gavin Dining Table
MichaelAlan
Marquez Rectangular Counter Height Table
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.