Marisol D5132-14 Buffet
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind each side wood door. |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 center wood doors. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | support leg w/ levelers. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf. |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.63 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass/Mirror, Fawn, Graphite Metal, Oat Fabric, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol D5132 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5132-14
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Fawn, Graphite Metal, Clear Glass/Mirror, Snow Fox PU, Oat Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marisol D5132-76 Host Arm Chair (2/ctn)
Marisol Wood Trestle Dining Table Base KD
Marisol D5132-21 Dining Table
Marisol D5132-63 Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Marisol D5132-14H Buffet with Hutch
Marisol Wood Trestle Dining Table Top SU
Perrine Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Jarvis Server
Toronto 4 Door Sideboard
Finnley Four-Door Sideboard
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Oslo Pantry Cabinet
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.