Charleston Two-Drawer Accent Table
Capturing the vintage charm of coastal locales, the Charleston Two-Drawer Accent Table has an arched design between the understated cabriole legs and framed door fronts. Crafted of Hickory Veneers with solid wood tops, the table is finished in Waterscape Blue, a stain and paint combination with a transparent blue-green coloration, allowing you to see into the natural grain of the wood. The decorative bail pulls have an antique pewter finish with white hang up. Two self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawersArched design between legsFramed drawer frontsFinish: Waterscape Blue: An alternate take on the historic “haint” blue color. This stain and paint combination delivers a more transparent blue-green coloration, allowing you to see in | Yes |
|---|---|
| Finish | Waterscape Blue: An alternate take on the historic “haint” blue color. This stain and paint combination delivers a more transparent blue-green coloration, allowing you to see into the natural |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 30.00 |
| Depth | 19.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Hickory Veneers, Resin with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 26.00 |
| Weight | 60 |
| Image Role Data | {“6750_50011_44_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50011_44_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_50011_44_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 26 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston Rectangle Leg Dining Table w-2-22in Leaves
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Nightstand
Living Room Charleston Side Table
Charleston Three-Drawer Chest
Charleston Rectangle Dining Table with 1-20in Leaf
Charleston Upholstered Side Chair
Charleston Console Table
Charleston Demilune Accent Table
Charleston Five-Drawer Server
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Three-Drawer Nightstand
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nidra Accent Table
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Kaley Etagere
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Oxford Two Door Cabinet
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.