Charleston Three-Drawer Chest
Capturing the vintage charm of the coastal South, the Charleston Three-Drawer Accent Chest has carved floral fretwork accents and tapered legs. Crafted of Maple Veneers with a Solid-Wood Edge top, it is finished in Waterscape Blue, a transparent blue-green coloration allowing you to see the natural grain of the wood. The 3 self-closing drawers have an interior to match the exterior. The antique pewter round knobs have decorative white hangup accents.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersDrawer interior finished to match exteriorCarved accentsTapered legsFinish: Waterscape Blue: An alternate take on the historic “haint” blue color. This stain and paint combination delivers a more transparent blue-green coloration | Yes |
|---|---|
| Finish | Waterscape Blue: An alternate take on the historic “haint” blue color. This stain and paint combination delivers a more transparent blue-green coloration, allowing you to see into the natural |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 173.80 |
| Carton Width | 47.75 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Maple Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 43.75 |
| Weight | 146.52 |
| Image Role Data | {“6750_85018_44_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_85018_44_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_85018_44_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 146.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 43.75 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Charleston King Upholstered Bed
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Bistro Table
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Nightstand
Charleston Console Table
Charleston King Panel Bed
Charleston One-Drawer Telephone Table
Charleston One-Drawer Accent Table
Charleston Two-Drawer Accent Table
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Casual Dining Charleston Round Pedestal Dining Table Top
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Arlyn Etagere
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Lanita Accent Table
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Laguna Accent Table
Laguna Accent Table
Sundance Bed Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.