Mindy TABLES 64532-WE/2530
The MINDY table is a trendy piece of contemporary furniture with its unique base and delicate “T” shape at both ends, providing solidity and refinement. Note its high quality, easy-care TFL laminate panel. This dining table, which can seat up to 4 people, will fit perfectly in smaller spaces, like a condominium or an apartment.
Product Details
| Included: 1 base, 1 top and hardware | Yes |
|---|---|
| Thermofused laminate (TFL) table top that is scratch and water resistant | Yes |
| Seats up to 6 people | Yes |
| Table weight limit : 250 lbs | Yes |
| Table base made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
| Dimensions | 54 × 32 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Basalt |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mindy |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mindy TABLES 64536-WE/2526
Draper Dining Table
Symmetry Dining Table
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Horizons Dining Table
Sunset D5783-42 Counter Table
Natural Parota Round Table top
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.