Modern Robards Rectangular Dining Table
Description
Description
The Robards Rectangular Dining Table artfully juxtaposes a lustrous bronze base against a delicately ridged, matte-finished wood, creating a bold dining room statement piece.
Product Details
| Bronze finished base | Yes |
|---|---|
| One 22 inch leaf extends table to 106 inches | Yes |
| Quartz finish | Yes |
| Assembly required | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 38 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Quartz |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Cove Drawer Chest
Modern Marlow Dining Chair
| Dimensions | 23 × 24 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Zella Display Cabinet
Modern Sable Round Dining Table
Modern Desert Three Drawer Nightstand
Modern Walker Nightstand
Modern Slate Pedestal Medium
Modern Sable Eight Drawer Dresser
| Dimensions | 20 × 64 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Modern Jett Slipcover Side Chair
| Dimensions | 24 × 19 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Desert Rectangle Cocktail Table
Modern Walker Drawer Chest
Modern Desert Mirror
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Natural Parota Round Table top
Draper Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Horizons Dining Table
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
MichaelAlan
Marquez Rectangular Counter Height Table
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.