Natural Teca Natural Teca, Table 55
Description
Description
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Size | 55 |
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step Multi-Brown finish |
Additional information
Additional information
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Natural Teca |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
IFD1171DINTBLRD55
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, International Furniture Direct
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
6/6 Eastern King Platform – Natural Teca
Natural Teca 3 Drawer, 1 Shelf Sofa Table
| Weight | 28.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.5 × 16 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Storage |
Natural Teca Wooden Chair
| Weight | 27.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 25.25 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Leather |
Natural Teca 6 Drawer, Dresser
Natural Teca 1 Drawer, 1 Shelf, End Table
| Weight | 39.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Storage |
Natural Teca Table
Natural Teca 2 Drawer, Nightstand
Natural Teca Wooden Frame & Base, Sofa
5/0 Platform Queen – Natural Teca
5/0 Headboard Queen – Natural Teca
Natural Teca Wooden Frame & Base, Armchair
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Gavin Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Draper Dining Table
Natural Parota Round Table base
Marquez Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Round Table top
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.