Natural Teca Wooden Chair
The Natural Teca chair, inspired by organic design principles, is carefully crafted from melina wood and finished by our artisans in brown tones. Upholstered seat adds sophistication and comfort to your dining experience.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Finish | Translucent multi-step Multi-Brown finish |
| Weight | 27.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 25.25 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Natural Teca Table
Natural Teca Round Table Top
Natural Teca Wooden Chair
| Weight | 22.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 22.25 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Fabric |
Natural Teca 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 62.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 18 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Storage |
Natural Teca Natural Teca, King Bed
5/0 Headboard Queen – Natural Teca
Natural Teca 3 Drawer, 1 Shelf Sofa Table
| Weight | 28.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.5 × 16 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Storage |
5/0 Platform Queen – Natural Teca
Natural Teca Wooden Frame & Base, Armchair
Natural Teca 2 Drawer, Nightstand
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Duarte Solid Wood Bench
Parota Wooden Chair
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.