Natural Teca Natural Teca, King Bed
The Natural Teca collection captures the essence of transitional design by seamlessly blending metal and wood elements. It is beautifully crafted, showcasing the unparalleled beauty of teak. This bedroom set is guaranteed to leave a lasting impression.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Size | King |
| Group Color | Brown |
| Material | Engineered Teak |
| Other Material | Engineered Teak |
| Finish | Translucent multi-step Multi-Brown finish |
| Style | Transitional |
| Dimensions | 83 × 89.5 × 59.75 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Natural Teca |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Natural Teca Round Table Top
6/6 Eastern King Platform – Natural Teca
Natural Teca Wooden Frame & Base, Loveseat
5/0 Headboard Queen – Natural Teca
Natural Teca Wooden Frame & Base, Armchair
Natural Teca Round Table Top
Natural Teca 1 Drawer, 1 Shelf, End Table
| Weight | 39.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Storage |
Natural Teca Table
Natural Teca 4 Drawer, 1 Shelf, Cocktail Table
| Weight | 79.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 30.25 × 18 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Storage |
Natural Teca Cross Table Base
Natural Teca 1 Drawer, 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 62.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 18 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Teca |
| Features | Storage |
5/0 Platform Queen – Natural Teca
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Parota Platform Bed
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Panel Bed King
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.