Paxton D4805-25 Trestle Dining Table
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 72″W x 38″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 182.88cm W x 96.52cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 90″x38″x30″ with 1 center removable ext. leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide with self-driven guides |
| Construction & Features | metal decoration on base |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 72 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Industrial |
| Collection | Paxton Place D4805 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4805-25
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal, Baja Fog Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Paxton D4805-79 Bench w/Back
| Weight | 750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 66 × 34.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
| Features | Storage |
Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table
Paxton D4805-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Paxton D4805-14 Buffet
Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-42 Counter Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
| Features | Storage |
Paxton Place Wood Trestle Dining Table Top SU
Paxton Place Wood Trestle Dining Table Base KD
Paxton Place Wood Counter Dining Table Top SU
Paxton D4805-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Natural Parota Round Table base
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Dining Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Horizons Dining Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.