Paxton D4805-42 Counter Table
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 60″W x 38″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 152.4cm W x 96.52cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 80″x38″x36″ with 1 center removable ext. leaf (20″/pc) |
| Construction & Features | wood slide with self-driven guides and gears |
| Construction & Features | 4 wood doors panel on both front and back sides |
| Construction & Features | horizontal slats for bottle storage |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4805-42
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal, Baja Fog Fabric, Magnussen Home, Storage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Paxton D4805-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table
Paxton Place Wood Trestle Dining Table Top SU
Paxton D4805-79 Bench w/Back
| Weight | 750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 66 × 34.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
| Features | Storage |
Paxton Place Wood Counter Dining Table Top SU
Paxton D4805-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Paxton Place Wood Counter Dining Table Base SU
Paxton D4805-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Paxton D4805-25 Trestle Dining Table
Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-14 Buffet
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Draper Dining Table
Horizons Dining Table
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Round Table top
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Natural Parota Round Table base
MichaelAlan
Marquez Rectangular Counter Height Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Marquez Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.