Paxton D4805-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Description
Description
Other
| upholstered seat and back | Yes |
|---|---|
| wood stretcher | Yes |
| floor protectors | Yes |
| weight capacity: 300 lbs | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.13 × 21.5 × 42 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey and Weathered Bronze Metal and Baja Fog Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4805-66
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Dovetail Grey and Weathered Bronze Metal and Baja Fog Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Paxton Place Wood Trestle Dining Table Top SU
Paxton Place Wood Trestle Dining Table Base KD
Paxton D4805-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Paxton D4805-79 Bench w/Back
| Weight | 750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 66 × 34.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
| Features | Storage |
Paxton D4805-27 52″ Round Dining Table
Paxton Place Wood Counter Dining Table Base SU
Paxton D4805-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Paxton D4805-14 Buffet
Paxton D4805-25 Trestle Dining Table
Paxton Place Wood Counter Dining Table Top SU
Paxton D4805-42 Counter Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Baja Fog Fabric, Dovetail Grey, Weathered Bronze Metal |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place D4805 |
| Features | Storage |
Paxton D4805-68 Bench w/Upholstered Seat
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.