Pure Modern Dining 54″ Round Table With Wood Base
This 54 inch Round Dining Table the perfect statement piece for your dining room. The fashionable white quartz top features a chamfered edge and sits atop a geometric base that is angular and architecturally inspired, highlighting a contrasting finish. The round shape of the table is perfect for creating a warm and inviting atmosphere, making it easy to accommodate multiple chairs in coordinating fabrics to create a custom look that suits your style. Our exceptional multi-step finish process ensures long-lasting enjoyment, making this table a timeless piece that you will cherish for years to come. Whether you’re entertaining guests or having a family dinner, our Round Dining Table provides the perfect balance of style and functionality.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Round 54″ table with fashionable white quartz top featuring a chamfered edge and geomtric base is a statement-maker. | Yes |
|---|---|
| Angular, architecturally inspired wood table base is highlighted with a contrasting finish. | Yes |
| Multiple chairs in coordinating fabrics make it easy to create a custom look. | Yes |
| Exceptional multi-step finish process ensures long-lasting enjoyment. | Yes |
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Moonstone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pure Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pure Modern Executive Desk
Pure Modern Dining Bar Cabinet
Pure Modern Bedroom Queen 5/0 Platform Bed
Pure Modern Dining 60″ Round Table With Wood Base
Pure Modern Dining Upholstered Armless Side Chair
Pure Modern Dining 2pc 66″ Buffet / Open Hutch
Pure Modern Bedroom King 6/6 Panel Bed
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Pure Modern Dining Multi-functional Server
Pure Modern Dining Multi-functional Server With Bar Cabinet
Pure Modern Bedroom King 6/6 Platform Bed
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Round Table base
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Gavin Dining Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Taos Dining Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Rhett 96″ Dining Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.