Pure Modern Dining Bar Cabinet
Introducing the Freestanding Bar Cabinet, the perfect addition to any home entertaining space. This stunning bar cabinet is designed to make your life easier, whether you’re hosting a dinner party, entertaining guests, or just relaxing with a drink after a long day. with its fashionable quartz top, this bar cabinet is ideal for food and beverage preparation, and its recessed panel door pulls open to reveal a spacious interior, fully equipped with shelving sized to accommodate popular sizes of bottles, mixers, beverages, and accessories. The top drawer is perfect for keeping your bartending tools close at hand, so you can always be ready to mix up your favorite drinks. The Freestanding Bar Cabinet is crafted from beautiful oak and ash solids and straight-grain oak veneers, accentuated by a cool taupe Moonstone finish. Custom burnished nickel hardware adds sophistication, making this bar cabinet a stylish and functional piece of furniture that will look great in any home.
Product Details
| Freestanding Bar Cabinet works on its own or paired with the Multifuctional Server. | Yes |
|---|---|
| Fashionable Quartz top makes an ideal surface for food/beverage preparation and serving. | Yes |
| Recessed panel door pulls open and fully extends to reveal its interior by utilizing piano-style hinges that provide strength and stability. | Yes |
| Its interior shelving is sized to accomodate popular sizes of bottles, mixers, beverages and accessories. | Yes |
| A top drawer is perfect for keeping bartending tools close at hand. | Yes |
| Beautiful oak and ash solids and straight-grain oak veneers are accentuated by a cool taupe Moonstone finish. | Yes |
| Custom burnished nickel and hardware adds sophistication. | Yes |
| Dimensions | 20.5 × 22 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Moonstone |
| Style | Transitional |
| Collection | Pure Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pure Modern Bedroom King 6/6 Platform Bed
Pure Modern Dining 54″ Round Table With Wood Base
Pure Modern Bedroom Queen 5/0 Platform Bed
Pure Modern Dining Ladderback Chair
Pure Modern Dining 60″ Round Table With Wood Base
Pure Modern Executive Desk
Pure Modern Dining 2pc 66″ Buffet / Open Hutch
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Pure Modern Dining Upholstered Armless Side Chair
Pure Modern Bedroom Queen 5/0 Panel Bed
Pure Modern Dining Multi-functional Server
Libations Locker
| Dimensions | 19 × 49 × 77 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobalt BlackBisque |
| Style | Industrial |
| Collection | Libations |
| Features | Storage |
Lansing Tall Bar Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 79 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Novus Lodge 2 Drawer Bar
Dalia PUB TABLES 50507-42/24+90236
| Dimensions | 36 × 41.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90236
Asterisk PUB TABLES 50548-42/69+90236
Escape Dining 78″ Bar With Stone Top
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90236
| Dimensions | 36 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Ventana Bar Cart
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Ventana |
| Features | Storage |
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90242
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.