Skinny Console Table
Create a refined rustic ambiance with this stylish mixed media console combining Acacia Veneers, metal sheet and resin in a dark wood distressed finish for authenticity. At only 15 ½ inches deep, this console packs a punch even in small spaces. One fixed shelf.
Product Details
| Carton Height | 8.25 |
|---|---|
| Carton Length | 17.25 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 83.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers Resin, Metal Sheet and Tube |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.57 |
| Image Role Data | {“5589_85001_DKW_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5589_85001_DKW___6133_50001_80″:[“Room Image 1″],”5589_85001_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5589_85001_DKW_t |
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 80 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5589-85 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
St. Armand Drink Table
Nesting Tables
Commerce and Market Haven Spot Table
St. Armand Accent Martini Table
Commerce & Market Console
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Linea Console Table
Linea Console Table
Perrine White Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Oslo Console Table
Richmond Console Table
Jackson Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.