Commerce & Market Console
With the look of an authentic woodworker’s design, the chunky and chic Commerce & Market Console has block legs, and the top and legs have an interlocking pattern. Crafted of Solid Mindi Wood, the console has a natural light wood finish.
Product Details
| Apron Clearance | 21 |
|---|---|
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 16.25 |
| Carton Weight | 81.00 |
| Carton Width | 62.75 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 38 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, wormholes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“7228_85005_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85005_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 60 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Twister End Table
Commerce & Market Square Cocktail Table
Commerce & Market Writing Desk
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Commerce and Market Pilea Entertainment Credenza
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce & Market Round Side Table
Latola Solid Wood Console
Equinox Console Table
Linea Console Table
Harmony Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Perrine White Console Table
Compass Console Table
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
4 Door Console IFD5721CNS
Highland Park Console Table
Oslo Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.