Commerce and Market Hudson High Nesting Table
The Hudson High Nesting Table offers a combination of natural oak wood and quartz stone. The base, finished in natural oak, is complemented by the quartz stone top, which features natural shades of gray, beige, and brown. Its square pedestal design allows it to be used on its own or paired with the low nesting table from the same collection for added versatility and style.
Product Details
| Carton Height | 26.50 |
|---|---|
| Carton Length | 26.25 |
| Carton Weight | 70.55 |
| Carton Width | 26.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Height | 23.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Oak Solids, Oak Veneers and Quartz |
| Style | Casual |
| Width | 24.00 |
| Weight | 59.52 |
| Image Role Data | {“7228_80241_80242_80_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80241_80242_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_80241_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80241_80_straight_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 59.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 23 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Arness Cocktail Table
Commerce & Market Bookcase
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce and Market Amelia Round End Table
Commerce & Market Stonewashed Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce & Market Round Robin Accent Table
Commerce & Market Jack O’bein Long Skinny Console
Commerce and Market Commerce & Market Boomerang Side Table
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Laguna Accent Table
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Zina Accent Table
Jackson Pedestals
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Lanita Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.