Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench
With the aesthetic of an artistic sculpture, the Gibbons Cocktail Bench pairs a pedestal leg with a round ball base in a neutral color palette. Crafted of Oak Solids and Oak Veneers with resin, it has a dark Oak finish with a cream-colored contrasting ball base.
Product Details
| Carton Height | 19.75 |
|---|---|
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 132.28 |
| Carton Width | 60.00 |
| Depth | 24.50 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 28.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 19.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Solids and Oak Veneers with Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Width | 57.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Mitered Butt Joint, Pocket Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 112.44 |
| Image Role Data | {“7228_50721_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_50721_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_50721_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50721_89_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – 3 |
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 57 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce & Market Modern Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Octavius Cocktail Table
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce & Market Open Ended Console Table
Commerce & Market Trellis Entertainment Credenza
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Arlyn Etagere
Oxford Two Door Cabinet
Sundance Bed Bench
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Solaria Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.