Commerce and Market Margo Etagere
The Margo Etagere is a sophisticated storage solution for living rooms or home offices. Made of oak solids and veneers, it showcases a medium natural oak finish that enhances its casual, yet refined appeal. The open design with three fixed shelves provides ample space for displaying books, art, or collectibles, while the large beaded design on the plinth base adds a touch of artistry to this versatile piece.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 81.75 |
|---|---|
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 158.73 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.50 |
| Height | 77.75 |
| Material Description | Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Width | 38.75 |
| Weight | 127.87 |
| Image Role Data | {“7228_50740_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_50740_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50740_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 127.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 38.75 × 77.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce and Market Dukes Bar Cabinet
Commerce & Market Stonewashed Console
Commerce and Market Spindle Accent Table
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce and Market Haven Cocktail Table
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Commerce & Market Stool
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce & Market Safari Credenza
Radcliff Etagere
Eastline Etagere
Sandy Shores Etagere
Evermore 5 Shelf Turquoise Etagere
Ashton Etagere
Declan Etagere
Brambleton Bookcase
Sawyer 36″bookshelf
Adrienne Bookcase
Hollywood 72″ Bookshelf
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.