Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Globally inspired and artistically crafted, the Carved Round Commerce & Market table is made of Mango Wood and Iron in a dark wood finish, with gold metal legs and a carved tribal motif around the edges.
Product Details
| Carton Height | 21.50 |
|---|---|
| Carton Length | 44.50 |
| Carton Weight | 85.80 |
| Carton Width | 44.50 |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | No |
| Height | 19.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 73.7 |
| Image Role Data | {“7228_80030_85_0639_00_50633_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_80030_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80030_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 73.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench
Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Commerce & Market Stool
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce & Market Round Side Table
Commerce & Market Seaside Buffet
Commerce & Market Square Cocktail Table
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Commerce and Market Gears Round Cocktail Table
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce & Market Linear Perspective Credenza
Santa Fe Coffee Table
Zurich Coffee Table
Chicago Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Carson Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Stowe Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.