Commerce & Market Antares Cocktail Table
In a dynamic blend of shapes, materials and color, the Antares Cocktail Table is a stone-topped, two-tiered design. The textured metal base is complemented by soap stone tops with flecks of green, black and charcoal. 50 inches wide x 29-inches deep.
Product Details
| Carton Height | 21.45 |
|---|---|
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 105.82 |
| Carton Width | 53.50 |
| Depth | 29.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hand Forged Iron and Soap Stone |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 50.25 |
| Weight | 76.06 |
| Image Role Data | {“7228_80173_174_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_80174_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80174_00_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”7228_80174_00_top”:[“To |
| Weight | 76.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 50.25 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Square Cocktail Table
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce and Market Hudson High Nesting Table
Commerce & Market Block Buster End Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce and Market Ferrous Accent Table
Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce & Market Delta Console Table
Entertainment Console 64in
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Atlas Coffee Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Brooklyn Cocktail Table
Santa Fe Coffee Table
Zurich Coffee Table
Dakota Round Coffee Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Amner Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.