Commerce and Market Haven Accent Chest
The Haven Accent Chest adds a chic storage solution to any room. Crafted from oak solids and veneers with a medium natural oak finish, this chest features two touch-latch doors with faceted “window pane” fronts for a stylish look. Inside, there’s one adjustable shelf, making it a practical addition to living rooms, bedrooms, or hallways. Its rounded top edges and detailed craftsmanship create a warm and inviting aesthetic.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 37.25 |
|---|---|
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 168.65 |
| Carton Width | 45.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Height | 33.00 |
| Material Description | Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Width | 42.00 |
| Weight | 147.71 |
| Image Role Data | {“7228_50742_80_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_50742_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_50742_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50742_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 147.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Console
Commerce & Market Arness Console
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Console
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Commerce and Market Valor Accent Table
Commerce & Market Bar Cart
Commerce & Market Giovanni Entertainment Console
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce & Market Vector Round Side Table
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lanita Accent Table
Jackson Pedestals
Laguna Accent Table
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Silhouette Etagere
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Dayle Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.