Commerce and Market Melrose Console Table
The Melrose Console Table is a statement piece with its textured plaster-like alabaster finish and tiered, ridge architectural design. This narrow console table is crafted from wood and resin, giving it a sturdy structure. The white finish is perfect for bright, airy interiors, while the unique texture and modern design make it a standout in any room. Ideal for contemporary or minimalist spaces.
Product Details
| Carton Height | 38.75 |
|---|---|
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 147.00 |
| Carton Width | 71.75 |
| Clearance | 26.5 |
| Depth | 16.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 48 |
| Height | 33.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Resin |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 68.00 |
| Weight | 125 |
| Image Role Data | {“7228_85134_02_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_85134_02_room”:[“Room Image 1″],”7228_85134_02_room2”:[“Room Image 2″],”7228_85134_02_room3”:[“Room Image 3″],”7228_85134_02_silo”:[“Silo Imag |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 68 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Dukes Bar Cabinet
Commerce & Market Etagere
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Two Door Chest
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce & Market Vortex Credenza
Commerce & Market Secretariat Secretary
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce & Market Writing Desk
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Block Buster Cocktail Table
Perrine White Console Table
Linea Console Table
Tess Console Table
4 Door Console IFD5721CNS
Adrian Console Table
Deen Console Table
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Richmond Console Table
Oslo Console Table
Acosta Console Table
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.