Commerce & Market Seaside Chair ch
Bring the relaxation of the shore into your interiors with the Seaside Chair, versatile as a dining or accent chair. Featuring sloped arms, a 3-slat back and rope accents on the joints, the chair has a fabric seat and natural light wood finish with a transparency to reveal the color and grain variance in the wood. The fabric seat is covered in the Oyster performance fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
|---|---|
| Carton Height | 48.25 |
| Carton Length | 33.75 |
| Carton Weight | 18.50 |
| Carton Width | 27.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.50 |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Fabric and Rope |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Casual |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.00 |
| Weight | 18.5 |
| Image Role Data | {“7228_75007_012_013_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_75012_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_75012_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”7228_75012_80_str |
| Weight | 18.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Lateral File
Commerce & Market Metropolitan End Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Console
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Cole Dining Chair
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Parota Wooden Chair
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.