Commerce & Market Etagere
A casual finish over a rounded organic silhouette creates a striking design in the Commerce & Market Etagere. Crafted of Mindi Veneers, the etagere has 4 fixed shelves and features a black wood finish with wood grain showing through for a tactile appeal.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 35W x 15.5D x 15H |
| 2nd Row Shelf Opening | 35W x 15.5D x 15H |
| 3rd Row Shelf Opening | 35W x 15.5D x 15H |
| 4th Row Shelf Opening | 35W x 15.5D x 15H |
| Carton Height | 90.25 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 212.75 |
| Carton Width | 42.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 84.25 |
| Material Description | Mindi Veneers |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Width | 38.00 |
| Weight | 160.94 |
| Image Role Data | {“5899_10466_443_458_89_room”:[“Room Image 1″],”5899_10443_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5899_10443_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 160.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 84.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Tray Top Metal Console
Commerce & Market Round Side Table
Commerce and Market Commerce & Market Boomerang Side Table
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce & Market Vector Round Side Table
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Brandon Cocktail Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce and Market Knobby 3-Drawer Accent Chest
Commerce and Market Effie Writing Table
Simon Etagere
Lennox Etagere
Harvest Etagere
Vista Etagere
Radcliff Etagere
Apollo Etagere
Richmond Etagere
Sandy Shores Etagere
Hollywood 72″ Bookshelf
Alden Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Declan Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.