Commerce & Market Round Cocktail Table
With a youthful and energetic sensibility, the Commerce & Market Round Cocktail Table is crafted of Mindi Solid Wood and has three wide legs and a soothing natural wood finish. The convenient round shape is versatile for a variety of spaces.
Product Details
| Apron Clearance | 15.5 |
|---|---|
| Carton Height | 8.00 |
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 17.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 42W x 42D x 2.25TH |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 63 |
| Image Role Data | {“7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room”:[“Room Image 1″],”7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80006_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Ang |
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 17.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Arness Tandem Bench
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce and Market Dukes Bar Cabinet
Commerce & Market Square Cocktail Table
Commerce & Market Boomerang Console Table
Commerce & Market Metropolitan Credenza
Commerce & Market Console
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce and Market Haven Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Allan Round Coffee Table
Chicago Coffee Table
Dakota Round Coffee Table
Atlas Coffee Table
Balam Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.