Commerce and Market Haven Cocktail Table
The Haven Cocktail Table is a standout piece with a 10-sided, decagon shape and faceted “window pane” design. The medium natural oak finish paired with marble accents on the inset panels creates a sophisticated look, while the plinth base adds stability. Ideal for adding a touch of elegance to a living room, this cocktail table embodies modern luxury with its unique design and fine materials.
Product Details
| Carton Height | 20.50 |
|---|---|
| Carton Length | 41.50 |
| Carton Weight | 133.38 |
| Carton Width | 43.50 |
| Depth | 38.50 |
| Height | 17.00 |
| Material Description | Oak Solids, Oak Veneers and Marble |
| Style | Casual |
| Width | 40.50 |
| Weight | 128.97 |
| Image Role Data | {“7228_80237_80_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80237_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_80237_80_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80237_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80237_8 |
| Weight | 128.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 40.5 × 17 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Spot Table
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce & Market Stool
Commerce & Market Lateral File
Commerce and Market Gibbons Cocktail Bench
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce & Market Carved Accent Chest
Commerce & Market Stonewashed Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Amner Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Stowe Coffee Table
Carson Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.