Merrick T5653-43 Cocktail Table w/Casters
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 1 push through drawer. |
|---|---|
| Construction & Features | 5mm tempered clear glass insert on the wood top. |
| Construction & Features | 1 fixed bottom wood shelf under the glass inset top. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | casters. |
| Construction & Features | levelers. |
Additional information
Additional information
| Weight | 105.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 18 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Homestead Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Merrick T5653 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
T5653-43
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Homestead Brown, Clear Glass, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Merrick T5653-10 End Table
Merrick T5653-73 Sofa Table
Merrick T5653-03 End Table
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Mercer Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Carson Coffee Table
Balam Cocktail Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Michael Alan Showroom
Dakota Round Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Chicago Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.