Commerce & Market Square Cocktail Table
Chunky and chic, this generously-scaled Commerce & Market Square Cocktail Table is a bold expression of modern style with an organic color scheme. It features block legs, and the top and legs have an interlocked design. Crafted of Solid Mindi wood with a natural wood finish.
Product Details
| Apron Clearance | 13.25 |
|---|---|
| Carton Height | 19.75 |
| Carton Length | 44.25 |
| Carton Weight | 83.00 |
| Carton Width | 44.25 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 28 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 28 |
| Distressing | Yes |
| Height | 16.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“7228_80004_85_85002_09_room”:[“Room Image 1″],”7228_50638_99_50645_99_85002_89_80004_791_5012_room”:[“Room Image 2″],”7228_80004_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80004_85 |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 16.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Madison Round Dining Table
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Commerce & Market Round Robin Accent Table
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce & Market Antares Cocktail Table
Commerce & Market Accent Table
Commerce & Market Galway-Around Spot Table
Commerce & Market Console
Commerce and Market Knobby 3-Drawer Accent Chest
Trenton Rectangle Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Carson Coffee Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Amner Coffee Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Atlas Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Zurich Coffee Table
Darsa Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.