Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
In a dynamic blend of shape and materials, the Open Ended Cocktail Table combines a pewter metal frame with a planked-wood motif in a natural medium wood finish with distressing and visible knots. The curved design has one fixed shelf.
Product Details
| Carton Height | 21.50 |
|---|---|
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 91.49 |
| Carton Width | 58.00 |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 28.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 47 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 34W x 25D x 10H |
| Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Cutter Marks |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Tongue and Groove |
| Weight | 61.73 |
| Image Role Data | {“7228_80184_206_207_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80184_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80184_85_back_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Modern Console
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Writing Desk
Commerce & Market Etagere
Santa Fe Coffee Table
Amner Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Stowe Coffee Table
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.