Commerce & Market Modern Console
Description
Description
Graceful in form and timeless in design, the Commerce & Market Modern Console has an interlocking base design and is crafted of clean Acacia Solids in natural light wood finish.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 11.00 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 134.48 |
| Carton Width | 85.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Style | Casual |
| Top Clearance | 29.75 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 80W x 16D x 2.375TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 101.41 |
| Image Role Data | {“7228_85007_80_room”:[“Room Image 1″],”7228_50662_80_50012_85_80022_05_50647_00_50633_80_85007_80_CC317_086_CC317_086_room”:[“Room Image 2″],”7228_85007_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
Additional information
Additional information
| Weight | 101.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
7228-85007-80
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furniture, Light Wood
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Effie Writing Table
Commerce and Market Knobby 3-Drawer Accent Chest
Commerce and Market Commerce & Market Boomerang Side Table
Commerce & Market Galway-Around Spot Table
Commerce & Market Kubrick Console Table
Commerce & Market Spot Table
Commerce & Market Argyle Three-Drawer Chest
Commerce and Market Groove Three-Drawer Chest
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Commerce & Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Vector Round Side Table
Commerce & Market Antares End Table
Compass Console Table
Perrine White Console Table
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Tess Console Table
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Oslo Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Raiden Console Table
Michael Alan Showroom
Darsa Console Table
Michael Alan Showroom
4 Door Console IFD5721CNS
Michael Alan Showroom
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.