Gavin Console
The Gavin console table seamlessly blends modern aesthetics with contemporary elegance. Featuring a white marble veneer top and shelf with a distinctive clip-corner design, it exudes sophistication. The marble top elegantly nests within a solid wood frame, meticulously wire-brushed for texture and finished in a subtle driftwood stain. As marble is a natural material, each piece boasts unique variations in color and grain, adding to its allure. With its modern, contemporary design and luxurious combination of white marble and driftwood, the Gavin console table is the epitome of timeless beauty for any space.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Driftwood/ White marble |
| Material | Rubberwood/Marble |
| Style | Contemporary, Coastal |
| Collection | Gavin |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Oval |
| Shipping Weight | 209.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Modern design with a driftwood finish | Yes |
| Dramatic oversized white marble top | Yes |
| Solid wirebrushed frame | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Gavin collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Gavin |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Gavin Coffee Table
Gavin End Table
Gavin Dining Table
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Acosta Console Table
Oslo Console Table
Foundations Console Table
Catalina Console Table
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Raiden Console Table
Richmond Console Table
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.