Compass Console Table
The Compass Console Table is a blend of rustic and modern design with a striking black finish. Crafted from sandblasted solid black mango wood, its substantial top and base offer a captivating presence. Mango wood boasts a naturally textured finish with a charming distressed effect.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Sandblasted Black Mango |
| Material | Solid Wood |
| Style | Modern, Contemporary |
| Collection | Compass |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 97.50 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Modern Rustic charm with a sandblasted black mango finish | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Large open design creates an inviting and warm atmosphere | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Compass |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Peninsula Ridge Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Compass |
| Features | Storage |
Equinox Console Table
Jackson Console Table
4 Door Console IFD5721CNS
Linea Console Table
Tess Console Table
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Acosta Console Table
Gavin Console
Raiden Console Table
Adrian Console Table
Darsa Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.